Ukraynalı yetkili, Türkiye'den sipariş edilen Ada sınıfı korvet sayısını açıkladı
Savunma Sanayi

Ukraynalı yetkili, Türkiye’den sipariş edilen Ada sınıfı korvet sayısını açıkladı

ANKARA, Türkiye — Türkiye ile Ukrayna arasında, bilinmeyen bir Türk yapımı korvet partisi satışı için Aralık 2020’de yapılan anlaşmanın iki gemiyi kapsadığı ortaya çıktı.

Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Alexander Haman, bir Türk televizyon programında, anlaşmanın Türkiye’nin devlet kontrolündeki savunma teknolojileri şirketi STM ve Ukraynalı bir tersane tarafından ortak üretilecek Ada sınıfı korvetleri kapsadığını söyledi.

Anlaşmaya göre, ilk gemi 2023 yılı sonuna kadar bitmemiş olarak Ukrayna’ya teslim edilecek ve daha sonra Ukrayna’da tamamlanacak.

Ukrayna Donanması, korvetleri hem Karadeniz’de hem de Azak Denizi’nde konuşlandırmayı planlıyor .

Bir Türk tedarik kaynağı, sözleşmenin değerinin yaklaşık 200 milyon € (236 milyon ABD Doları) olduğunu, ancak bunun iş paylaşımı anlaşmalarına ve gemi konfigürasyonlarına bağlı olarak değişebileceğini söyledi.

Ada sınıfı korvet, hava, su üstü ve su altı hedeflerinin yerini belirleme, sınıflandırma, tanımlama ve imha etme işlemlerinin yanı sıra denizden top atış desteği de sağlayabiliyor. Ayrıca deniz gözetimi, devriye görevleri ve kıyı ve altyapı korumasını da gerçekleştirebilir.

99.44 metrelik gemi maksimum 29 knot hıza sahip. İki adet S70 Seahawk helikopteri taşıyabilir. Sensörleri ve silahları 3D radar içerir. Ayrıca elektro-optik sensörler, elektronik destek sistemi, lazer uyarı sistemi, torpido tespit/karşı önlem kabiliyeti, gövdeye monte sonar ve elektro-optik özellikli iki adet 12,7 mm top ile donatılacak.

Pakistan Donanması için tasarlanan dördüncü Ada sınıfı korvet için Ocak ayında çelik kesme töreni düzenlendi. Temmuz 2018’de servis, dört Ada sınıfı geminin satın alınması için bir sözleşme imzaladı. Anlaşmaya göre, iki korvet Türkiye’de, diğer ikisi Pakistan’da inşa edilecekti.

turkbirligi.com.tr Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir