Türkiye'deki Baykar, yapay zeka destekli savaş uçağı tasarlamaya başladı
Savunma Sanayi

Türkiye’deki Baykar, yapay zeka destekli savaş uçağı tasarlamaya başladı

ANKARA, Türkiye – Bir Türk insansız hava aracı üreticisi, ülkenin ilk muharebe insansız hava aracı olmasını umduğu şeyin kavramsal tasarım aşamasına başladı.

Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar, 28 Şubat’ta uçağın firmanın “öncelikli programı” olduğunu söyledi.

Özel sektöre ait şirketin kavramsal tasarım aşamasını Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı olan 2023 yılına kadar tamamlayacağını sözlerine ekledi.

Planlanan drone, 40.000 fit operasyonel yükseklikte uçacak. Yapay zeka destekli uçak, beş saat görev yapabilecek ve bir uydu iletişim veri ağına bağlanacak.

Savaş uçağının 0.8 Mach seyir hızına ulaşması ve maksimum 1 ton mühimmat taşıması bekleniyor. Yakın hava desteği, stratejik saldırı, düşman hava savunma sistemi saldırısı ve füze saldırı görevlerinde kullanılacaktır.

Baykar’ın programı, Türkiye’nin yeni nesil savaş uçağı gereksinimleri konusunda belirsizliklerle karşı karşıya olduğu bir dönemde geldi. ABD, Türkiye’nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemini satın alması nedeniyle Türkiye’nin F-35’i inşa eden Müşterek Taarruz Uçağı programındaki ortaklığını askıya aldı.

Türkiye aynı zamanda TF-X adlı yerli bir savaş uçağı programı yürütüyor, ancak bu iddialı proje teknolojik engellerin ve finansman kısıtlamalarının üstesinden geliyor.

BAE Systems, 125 milyon dolarlık bir program kapsamında kavramsal tasarım aşamasında TF-X’e yardımcı oldu, ancak Türk makamları henüz tasarım aşamasında ek ilerleme kaydedilmeden önce gelmesi gereken bir motor seçmedi.

turkbirligi.com.tr Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir