Türkiye ilk yerli helikopter motorunu test edecek
Savunma Sanayi

Türkiye ilk yerli helikopter motorunu test edecek

ANKARA, Türkiye – Türkiye’nin devlet kontrolündeki motor üreticisi Tusaş Engine Industries, ülkenin ilk yerli helikopter motorunu test etmek için teslimat yaptı .

Turboşaft TS1400 , TEI’nin kardeş şirketi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından inşa edilen çift motorlu yerli hafif nakliye / genel maksat helikopteri Gökbey’e güç sağlayacak . TEI, TS1400 programını Mart 2017’de başlattı.

TUSAŞ, 2013 yılında 6 tonluk çok amaçlı Gökbey helikopteri için programı başlattı. Arada, Gökbey’e LHTEC CTS8000 motor güç verilecek. LHTEC, İngiliz şirketi Rolls-Royce ile Amerikan firması Honeywell arasındaki bir ortak girişimdir. TS1400, sonunda CTS8000’in yerini alacaktır.

TS1400, 1.400 beygir gücünde maksimum güç çıkışına ve 23.000 rpm şaft çıkış devrine sahiptir.

TS1400, 5 Aralık’ta test edilmek üzere TUSAŞ’a teslim edildi. Bir törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aynı gün açılan motor test ve tasarım merkezinin, Türkiye’nin yapım aşamasındaki ilk yerli savaş uçağı TF-X.

Türkiye Savunma Sanayii Başkanlığı Başkanı İsmail Demir, diğer yerli motor çalışmalarının insansız hava araçları, hafif zırhlı araçlar, yeni nesil ana muharebe tankları ve füzelerle yürütüldüğünü söyledi.

Demir, TS1400 programında bir sonraki aşamanın motorun seri üretimi olacağını söyledi.

turkbirligi.com.tr Kurucusu

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir