Türk Tersanesi Kıyı Savunması İçin Hızlı Devriye Botlarının Seri Üretimine Başladı
Savunma Sanayi

Türk Tersanesi Kıyı Savunması İçin Hızlı Devriye Botlarının Seri Üretimine Başladı

ANKARA, Türkiye — Özel Türk tersanesi Ares, ülkenin Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü için 122 adet hızlı devriye botunun seri üretimine başladığını duyurdu.

Bu, gemi sayısı bakımından Türkiye’nin şimdiye kadarki en büyük deniz programıdır ve Ares ile Türkiye’nin savunma tedarik ofisi Savunma Sanayii Başkanlığı arasındaki sözleşmenin bir parçasıdır. SSB olarak da bilinen devlet kurumu, sözleşme değerini açıklamayacaktır, ancak endüstri kaynakları bunun 70 milyon dolar ile 80 milyon dolar arasında olduğunu tahmin ediyor.

122 gemiden oluşan partiden Sahil Güvenlik Komutanlığı 105 adet Ares 35 hızlı bot alacak ve Emniyet Genel Müdürlüğü 17 adet alacak.

SSB başkanı İsmail Demir daha önce küçük deniz gemilerinin yasadışı göç, kaçakçılık ve insan kaçakçılığını düzenlemek veya bunlarla mücadele etmek ve Türkiye’nin Doğu Karadeniz kıyılarından Doğu Akdeniz’deki Hatay iline kadar arama kurtarma ve deniz güvenliği operasyonlarını desteklemek için kullanılacağını söyledi. .

5 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye, genellikle komşu Yunanistan üzerinden Avrupa Birliği’ne yasadışı göçün ana geçiş yolu. Türkiye’nin Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de 8.000 kilometreyi (adalar dahil) aşan bir kıyı şeridi vardır.

Üreticiye göre Ares 35’in hızı 35 deniz milini aşıyor ve 160 deniz mili menzile sahip. Ares, Karadeniz operasyonlarında yer almak üzere iki aylığına Antalya’dan yola çıkacak olan ilk Ares 35’i bu yılın başlarında üretti ve teslim etti. Ares tersanesi, Antalya’nın Akdeniz kıyısına dayanmaktadır.

Ares’in proje yöneticisi Onur Yılmaz, resmi haber ajansı Anadolu’ya verdiği demeçte, Ares’in iki ayda bir altı tekne teslim ettikten sonra teslimatları dört yıl içinde tamamlamayı planladığını söyledi.

“Tüm tekneler aynı özelliklere sahip olacak, ancak ek geri bildirim olması durumunda değişiklikler olabilir” dedi. “Türkiye’nin tüm kıyılarında yüksek harekat kabiliyetine sahip olarak tasarlanan tekne, sığ ve hatta derin sularda (3,2 fitin üzerinde) görev yaparak kendini kanıtlayacaktır.”

Yazar: Kürşat Keskin

Kürşat Keskin

turkbirligi.com.tr Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir