Türk savunma şirketleri çok uluslu EFES tatbikatı sırasında iki insansız hava aracını tanıttı
Savunma Sanayi

Türk savunma şirketleri çok uluslu EFES tatbikatı sırasında iki insansız hava aracını tanıttı

Adalar Denizi’nde 9 Haziran’da biten EFES-2022 tatbikatı, 37 ülkeden toplamda 1100’ü yabancı yaklaşık 11 bin askeri personelin katılımıyla gerçekleşti.

Tatbikata 40’tan fazla Türk savunma şirketi de askeri teknoloji ürünlerini tanıtmak için katıldı. İlk kez hem Lentatek’in Radar hedefleyen vuran anti radyasyon dolaşan drone Kargı bir de Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin geliştirdi taklitçi hedef drone’u Şimşek sergilendi.
Türkiye’nin Savunma Sanayii Başkanı üst düzey satın alma yetkilisi İsmail Demir, muhabirlere yaptığı açıklamada, fuar alanında sergilenen ürünlerin bir çok kısmının EFES-2022 tatbikatında görev aldığını ve tanıtıldığını söyledi.
“Burada ürünler statik olarak sergilenirken, ürünlerin sahadaki performansını faaliyetleri sırasında görebilirsiniz.
Tatbikat sahasında ürünlerimizin kabiliyetlerini görmek hem saha için hem de savunma sanayimizin kabiliyetini göstermesi açısından önemli” dedi.

Kargı’nın tamamen ülkedeki askeri teknoloji imkanlarla geliştirildiği ilan edildi düşman radarını ve karadan havaya füze sistemlerini bastırmak ve etkisiz hale getirmek için tasarlandı. Kargı ilk uçuş ve faaliyetlerine 2018 senesinde gerçekleştirdi ve altı saat uçtu.

Türkiye’nin en büyük savunma sanayi şirketlerinden biri olan Aselsan, Kargı sistemi üzerinde Lentatek ile özgün olarak çalıştı. Devam eden test ve kabul aşamasının, 2022’nin üçüncü çeyreğinde, Kargı seri üretim aşamasının ise sene sonuna kadar başlaması bekleniyor.

Taklitçi insansız hava aracı Tusaş üretimi.


TUSAŞ’ın füze gibi görünen hedef taklitçi drone’u, fuar alanında şirketin Anka İHA’sına takıldı. Tusaş şirketinin insansız hava sistemlerinden sorumlu genel müdür yardımcısı Ömer Yıldız basına yaptığı açıklamada, yeni hedef taklitçi insansız hava aracının Mach 0.9 hız ve performansına ulaşabileceğini söyledi.
“Eğer bazı motor problemlerini geliştirerek çözersek sene sonuna kadar süpersonik 1.2 Mach hıza ulaşmayı hedefliyoruz. Süpersonik yani 1.2 Mach hıza ulaşmak için amacımız süpersonik 1.2 Mach hızda uçabilen bir roketi taklit etmektir. Süpersonik uçuşun karmaşıklığını öğrenmek ve geliştirmek uygun uçuş kontrol algoritmaları geliştirmek istiyoruz” dedi.

Ömer Yıldız, Anka insansız hava aracının yakında yeni akıllı füze ile donatılacağını da duyurdu.

Yazar: Kürşat Keskin

turkbirligi.com.tr Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.