Türk Roketsan, Raytheon silahının yerini alacak füze geliştiriyor
Savunma Sanayi,  Teknoloji

Türk Roketsan, Raytheon silahının yerini alacak füze geliştiriyor

ANKARA, Türkiye — Türkiye’nin devlet kontrolündeki füze üreticisi Roketsan, ülkenin yapım aşamasındaki yerli savaş uçağı TF-X için süpersonik, radyasyon önleyici bir füze geliştirdi .

Akbaba (ya da İngilizce “vulture”) olarak adlandırılan füze, 30 Haziran’da Türk Hava Kuvvetleri’nin düzenlediği brifingde TF-X’in mühimmat listesine dahil edildi.

Akbaba programı sınıflandırılmış ve Roketsan’ın web sitesinde teknolojiden bahsedilmiyor.

Roketsan, 8 Temmuz’da Türk Birliği’ne verdiği demeçte, “Milli güvenlik nedeniyle gizlilik nedeniyle Akbaba projesi hakkında bilgi veremiyoruz” dedi.

Ancak isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir şirket yetkilisi, Akbaba füzelerinin Hava Kuvvetleri envanterindeki yaklaşık 100 adet AGM-88 HARM füzesinin yerini alacağını söyledi.

Amerikan firması Raytheon Technologies, aynı zamanda radar donanımlı hava savunma sistemlerini aramak ve yok etmek için kullanılan yüksek hızlı, radyasyon önleyici bir füze olan AGM-88 HARM’ı inşa ediyor.

Bir Hava Kuvvetleri yetkilisi, Akbaba’nın F-16C/D Fighting Falcon’ları çalıştırırken HARM silahlarını kullanma konusunda uzmanlaşmış bir birim olan 151. “Bronz” Filo tarafından kullanılacağını söyledi.

Bir savunma tedarik kaynağı, miktar belirlenmediği için Akbaba’nın sözleşme bedelinin bilinmediğini söyledi.

“Akbaba’nın yerini alacak yaklaşık 100 AGM-88 HARM’ımız var. Bu, yaklaşık 50 milyon dolarlık bir sözleşme yapacak. Ancak orijinalinden daha büyük siparişlerimiz olabilir” dedi. “Bu açık uçlu bir programdır.”

Yetkili ayrıca nihai miktarların ve sözleşme değerinin TF-X programının ilerlemesine bağlı olacağını söyledi.

turkbirligi.com.tr Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir