TÜRK ALEMİ SURİYE TÜRKLERİ
Kültür Sanat,  Politika

TÜRK ALEMİ SURİYE TÜRKLERİ

NÜFUS : YAKLAŞİK4.000.000
BULUNDUKLARI BAŞLICA ŞEHİRLER : HALEP, LAZKİYE, ŞAM , TELKELE , KUNTEYRA, HUMUS
İLK GÖÇ : 7-8.YY .
BÖLGEDEKİ TÜRK TOPLULUKLARI : SÜRİYE TÜRKMENLERİ
SİYASİ VE İDARİ KONUMLARI : BULUNDUKLARI ÜLKENİN İDARİ YAPISINA UYMAKTADIRLAR .

TARİHÇE
SURİYE’DE Kİ TÜRKMENLERİN DAHA 7 .VE 8. YÜZYILDAN BERİ FIRAT VE DİCLE BOYLARINA İNDİKLERİ , AYRICA , MEZOPOTAMYA’DA VE ANADOLU’DAN SURİYE’YE GÖÇTÜKLERİ 9. VE 11. YÜZYILDAN BUYANA BÖLGEDE YAŞADIKLARI BİLİNMEKTEDİR . SURİYE TÜRKLERİ , İLK YERLEŞİMLERİNDE GÖÇEBE OLARAK KALMIŞLARSA DA SONRADAN YERLEŞİK DÜZENE GEÇMİŞLERDİR . BU BÖLGEDE 1 071 MALAZGİRT SAVAŞINDAN SONRA AŞAĞI VE YUKARI IA FIRAT BOYLARINDA , SALTUKLAR, MENGÜCEKLER , DANİŞMENDİLER, YINALOĞULLARI, ARTUKLAR GİBİ TÜRK BEYLİKLERİ KURULMUŞTUR. HALEN SÜLEYMAN ŞAH’LN MEZARI DA SURİYE’DE OLUP TÜRK MEZARI DİYE ANILMAK TADIR.
HALEP’TE TÜRKMENLERİN OLUŞTURDUĞU BİR BÜYÜK MAHALLE BULUNMAKTADIR .TÜ RK DİLİNİ KONUŞAN NÜFUS SAYISININ İSE 300.000 BİNİN ÜZERİNDE OLDUĞU TAHMİN EDİLMEKTEDİR .

BUGÜNKÜ DURUM
A – LAZKİYE BÖLGESİ : SURİYE’NİN EN BÜYÜK LİMAN KENTİ OLAN LAZKİYE , 1950’DEN SONRA GELİŞME GÖSTERMİŞTİR . BUNUN ÜZERİNE ÇEVREDE BULUNAN TÜRKMEN KÖY – IERİNDEN ÇOK SAYIDA TÜRK ŞEHİR MERKEZİNE GÖÇ ETMİŞTİR . BU ŞEHİRDE 265 TÜRK KÖYÜ BULUNMAKTADIR .


B – HALEP BÖLGESİ : OSMANLI DEVLETİ DÖNEMİNDE TÜRK NÜFUSUNUN İDARİ MERKEZİ HALEP ‘Tİ . HALEP , SOKAKLARINDA TÜRKÇE KONUŞULAN BİR YERDİ . TÜRK MİMARİ VE SANAT ESERLERİ HALEP’TE OLDUKÇA ÇOKTUR .


C – TELKELE YÖRESİ : SURİYE’NİN HAMA -HUMUS ŞEHİRLERİ VE LÜBNAN SINIRI ARASINDA KALAN KISIMDIR . TÜRKMENLER GENELLİKLE HUMUS ‘TA YOĞUN OLARAK YAŞAMAKTADIRLAR .


D . KUNTEYRA BÖLGESİ : BURASI İSRAİL SINIRINA ÇOK YAKINDIR . KAFKASYA ‘DAN GELENLER 1878’DE BURAYA YERLEŞTİRİLMİŞLERDİR .


E – ŞAM : ŞEHİRDE TÜRKMENLERİN OTURDUĞU BÜYÜK BİR MAHALLE BULUNMAKTADIR . AYRICA HAVRAN OVASINDA DA TÜRKMENLER VARDIR . HALEP BÖLGESİNDE 250.000, LAZKİYE’DE 190.000, TELKELE’DE 70.000, KUNTEYRA YÖRESİNDE 11 0.000 DİĞER BÖLGELERDE 400.000 OLMAK ÜZERE SURİYE TOPRAKLARINDAKİ TÜRK NÜFUSUN 1 MİLYON KADAR OLDUĞU TAHMİN EDİLMEKTEDİR .

EKONOMİ
TÜRKMENLER ÖZELLİKLE HUMUS , HALEP , HAVRAN , CEZİRE VE SURİYE – TÜRKİYE SINIR BOYLARINDA YAŞAMAKTADIRLAR . HAYVANCILIKLA , TARIMLA VE HALI DOKUMACILIĞIYLA UĞRAŞIRLAR .

EĞİTİM
SURIYE DEVLETİ BAĞIMSIZLIK SONRASINDA BURADAKI TÜRK TOPLULUKLARINI ASİMİLE ETMEK -ARAPLAŞTIRMAK – İSTEMİŞSE DE BU İSTEĞİNDE BAŞARILI
OLAMAMIŞTIR . SURİYE’DE YAŞAYAN TÜRKLERİN RESMİ EĞİTİM DİLİ ARAPÇA’DIR . SURIYE’DE TÜRKÇE GAZETE , DERGİ , KİTAP VE TÜRKÇE EĞİTİM YASAKLANMIŞTIR . ÖZELLIKIE HAFIZ ESAT İKTİDARINDA TÜRKLERE UYGULANAN BASKILAR ARTMIŞTIR .

Yazar: Mustafa Mustafa

turkbirligi.com.tr Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.