Sonunda Türkiye'nin Altay tankı Güney Kore'den bir motor buldu
Savunma Sanayi

Türkiye’nin Altay tankı Motoru Güney Kore’den İtal edilecek

ANKARA, Türkiye – BMC’den üst düzey bir yetkili, Türk Birliği’ne verdiği demeçte, Türk zırhlı araç üreticisi BMC’nin, geleceğin yerli Altay tankının güç paketi üzerinde çalışmak üzere iki Güney Koreli şirketle anlaşmaya vardığını söyledi.

İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan kaynak, şirketin Altay’ın motor ve şanzıman mekanizmasını tedarik etmek için Doosan ve S&T Dynamics ile anlaşma imzaladığını söyledi.

Yetkili, “Bu anlaşmalar, şirketlerimiz ve ülkelerimiz arasındaki stratejik bir anlayışın sonucudur” dedi.

Ankara’daki üst düzey bir savunma tedarik yetkilisi, BMC ile Güney Koreli savunma şirketleri arasında “çığır açan bir anlaşma olduğunu” doğruladı. Koşullar hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

Altay programı, motor, şanzıman ve zırh gibi önemli bileşenlere erişim eksikliği nedeniyle gecikmeler yaşadı.

2019 yılında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ofisi, bir hükümet belgesine ordunun 2020 envanterinin bir parçası olarak Altay tankını dahil etti. Ancak cumhurbaşkanlığı 2021 yatırım programında tankın hizmete girmesi bir yana Altay’dan söz edilmedi.

Türkiye, Altay’a Alman MTU motoru ve RENK şanzımanı ile güç vermeyi umuyordu, ancak son yıllarda Türkiye’ye uygulanan federal silah ambargosu nedeniyle Alman üreticilerle görüşmeler başarısız oldu. Almanya, Suriye iç savaşına karıştığı için Türkiye’ye ihracatı sınırlı olan bir dizi Avrupa hükümetlerinden biridir.

Altay programına aşina olan kaynaklar, Alman ihracat lisansı kısıtlamalarını aşmak için Güney Koreli firmaların güç paketindeki bazı Alman bileşenlerini “Almanlaştıracaklarını” söyledi.

Güney Kore, K2 Black Panther tankının seri üretim programında da benzer sorunlar yaşadı. Ordu tarafından konuşlandırılması, motor ve şanzımanla ilgili sorunlar nedeniyle gecikmelerle karşılaştı.

İlk 100 ünite Doosan 1.500 beygir gücünde bir motor ve bir S&T Dynamics otomatik şanzıman ile üretildi. İkinci bir sözleşme kapsamında, bazı tanklar 2016’nın sonlarında teslim edildi. Ancak, S&T Dynamics’in şanzımanın dayanıklılık testlerinde başarısız olmasından sonra, Güney Kore Savunma Edinme Programı İdaresi, ikinci partinin yerel olarak geliştirilen motor ve Alman motorundan oluşan “hibrit” bir güç paketine sahip olacağını açıkladı RENK iletim sistemi.

En son anlaşmalar kapsamında, Güney Kuran şirketleri güç paketini tedarik edecek ve Altay’a entegrasyonuna yardımcı olacak. BMC yetkilisi, bir test aşaması izleyeceğini ve her şey yolunda giderse, Altayların 18 ay içinde Doosan ve S&T Dynamics tarafından desteklenebileceğini söyledi. BMC, iki anlaşmanın daha kesin versiyonlarını birkaç ay içinde tamamlamayı umuyor.

Altay programı 1990’ların ortalarına dayanıyor, ancak Türk hükümeti tankın milyarlarca dolarlık sözleşmesini BMC’ye verdi Kasım 2018’e kadar değildi. Firma, bir yarışmada, bir devlet sözleşmesi kapsamında halihazırda dört Altay prototipi üreten Otokar’ı mağlup etti.

Sözleşme, ilk 250 birimlik bir partinin üretimini, yaşam döngüsü lojistik desteğini ve bir tank sistemleri teknoloji merkezinin yüklenicisi tarafından kurulmasını ve işletimini içermektedir. Sözleşmenin bir parçası olarak BMC, insansız bir yangın kontrol ünitesiyle bir tank tasarlayacak, geliştirecek ve üretecek. Kontratta, ilk Altay tankının 18 ay içinde montaj hattından çıkmasının beklendiği belirtildi. Parlamentodaki muhalefet partileri gecikmeler nedeniyle hükümeti şiddetle eleştirmelerine karşın, satın alma yetkilileri 18 aylık hükmün ilk birimin üretimi başladıktan sonra uygulanacağını iddia ediyorlar.

Altay programı iki aşamaya ayrılmıştır: T1 ve T2. T1, ilk 250 üniteyi kapsar ve T2, tankın gelişmiş versiyonunu içerir. Türkiye ayrıca sonunda insansız bir versiyon olmak üzere 1.000 Altay üretmeyi planlıyor.

Anlaşma , özellikle Erdoğan yönetiminin orduya ait bir tankı ve kule fabrikasını Marmara Denizi kıyısındaki BMC’ye 25 yıllığına ücretsiz olarak kiralaması sonrasında siyasi açıdan tartışmalı hale geldi . O dönemde BMC’nin Türk ortağı Ethem Sancak, cumhurbaşkanının iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kıdemli bir üyesiydi. Ayrıca Erdoğan’ın en yakın sırdaşlarından biri olarak biliniyordu.

turkbirligi.com.tr Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir