Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, 'Ukrayna’nın doğusundaki sözde Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerini tanımayacaklarını' söyledi.
Ekonomi,  Politika

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ‘Ukrayna’nın doğusundaki sözde Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerini tanımayacaklarını’ söyledi.

Tokayev, 25. St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu (SPIF) kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile katıldığı ana oturumda konuştu.

Üyesi oldukları Avrasya Ekonomik Birliği’nin Asya ve Orta Doğu pazarında artarak büyümesi gerektiğine işaret eden Tokayev, “Dürüst olmak gerekirse faydası olmayan karşı yaptırımlar yerine Asya ve Orta Doğu pazarlarını geniş bir şekilde kapsayan aktif ve esnek bir ticaret politikası izlenmeli. Burada Kazakistan, tampon pazar olarak rol oynayabilir.” dedi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Tokayev, Kazakistan’ın Donetsk ve Luhansk’a yönelik tutumunu değerlendirdi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, “Bir ulusun kendi kaderini tayin hakkı tüm dünyada fiilen gerçekleşirse o zaman şu anda BM üyesi olan 193 devlet yerine 600’den fazla ülkenin ortaya çıkması lazımdı. Tabii ki bu, bir kaos. Bu nedenle ne Tayvan’ı ne Kosova’yı ne Güney Osetya’yı ne de Abhazya’yı tanıyoruz ve bu tutumumuz yarı devlet toprakları olan Donetsk ve Luhansk için de geçerli olacak.” ifadelerinde bulundu.

Yazar: Kürşat Keskin

turkbirligi.com.tr Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir