KAŞKAYI Türkleri
Kültür Sanat,  Turizm

KAŞKAYI Türkleri

Fotoğraf KAŞKAYI Türklerini temsil eder . Türk Dünyasının güney kolu . Yiğitce İngiltere’yi güneyde yenen kahramanlar . Büyük Selçuklunun payıtahtı İsfahan, Şiraz ve Basra Körfezine yakın bölgelerde yaşayan Türkler.

Horasan Türkleri bu yazılanların harici , İran’ın Kuzey Doğu sınırlarının ötesinde Afganistan ve Türkmenistan sınırlarının içerisinde de var . İran sınırında olanlara Sebzivar, Simnan, Quçan, Şirvan, Faruc vb. Şehirlerde de ekleyebiliriz.

İran’ın yarısı (kırk milyonu) Türk, diğer yarısı da köken Fars değil . İran Türkleri , Azerbaycanlı Sungurlu Garapapaglı Afşar Bayat Şahseven Hurasan Türkmen sahralı Kaşkay Nefer Halaç İnanlı Baharlı Halaç vs dir

İran Türkleri jeopoletik, nufus ve Strateji olarak Türk Dünyasının bütünlüğü ve daha da güçlenmesi için önemli bir kilittir . Doğudan Türkistan ülkelerimiz batıdan Türkiye ve Batı Türklerimizin ardındaki köprüler .

Geçmiş de bizim idi Gelecek de bizim olacak.

Yazar: Salih Bezirgan

turkbirligi.com.tr Kurucusu

2 Yorum

  • Muharem Yellice

    Güney iranda, Şiraz bölgesinde Kaşkai Türklerini ziyaret ettim.iran ve Turanın Derinlerinde kitabımda anlattım

    • TurkBirligi

      Muharem Bey Sizin de değerli yazılarınızı sizin adınıza yayınlamak isteriz whatsapp tan lütfen bizimle iletişime geçin saygılarımla Kürşat Keskin 0530 560 7498

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir