Genel

Karabağ’daki sözde rejimin iki “cumhurbaşkanı”, parlamento başkanı ve “Taşnak” lideri gözaltına alınarak Bakü’ye getirildi

Karabağ’daki ayrılıkçıların eski “başkanları” Arkady Gukasyan (1997-2007) ve Bako Saakyan (2007-2020), “Taşnakasutyun” partisinin “Karabağ temsilcisi” ve ayrılıkçı rejimin eski parlamento başkanı David İşhanyan Suç teşkil eden eylemlerinden dolayı yargılanan Ishkhanyan, Devlet Güvenlik Servisi tarafından gözaltına alınarak Bakü’ye getirildi.

Bu kişiler yıllardır işledikleri ve öncülük ettikleri suçların hesabını hukukta verecekler.

Üçlü açıklamaya göre, Vatan Savaşı’nın 27 Eylül 2020’de başlayıp 44 gün içinde Azerbaycan ordusunun zaferle sonuçlanmasının ardından Rus askeri birliğinin bu bölgeleri ve bölgeden Ermenistan’a giden Laçin yolunu kontrol ettiğini belirtmek gerekir. 44 günlük galibiyetten sonra Azerbaycan kararlı adımlar atarak ayrılıkçı ermeni terörist çetelerin tüm sinsi planlarını yerle bir etti.

Azerbaycan ordusunun 19 Eylül’de gerçekleştirdiği yerel terörle mücadele tedbirleri sonrasında bölücü rejim beyaz bayrak çekerek bölgeyi terk etmek zorunda kaldı.

Azerbaycan Devlet Güvenlik Teşkilatı’nın (DTX-Azerbaycan İstihbarat Teşkilatı) Karabağ’daki ayrılıkçıların eski “cumhurbaşkanları” Arkady Gukasyan (1997-2007) ve “Taşnakasutyun’un Karabağ temsilcisi” Bako Saakyan’a (2007-2020) karşı önleyici tedbir alınmış ve gözaltına alınan şahıslara ilişkin soruşturma kapsamında “Partisi ve ayrılıkçı rejimin eski meclis başkanı David Ishkhanyan’ın konuşmaları değerlendirildi.

 Sözde Artşax ermeni devletinin eski dönem cumhurbaşkanlarından olan Arkady Gukasyan, Azerbaycanlı Yargıç Ulviyya Shukurova’nın başkanlığında Sabail Bölge Mahkemesi’nde sunulan süreçte, kendisi için 4 aylık önleyici hapis tedbiri kararı alındı.

Bako Saakyan ve David İşhanyan’ın sunumları ise mahkeme hakimi Azer Taghiyev’in başkanlığında değerlendirildi. Bu kişiler için de sunumlar yapıldı ve 4 aylık bir önleyici hapis tedbiri kararı verildi.
Azerbaycan Devlet Güvenlik Servisi (DTX) çalışanları, Karabağ’daki ayrılıkçıların eski “başkanı” Arayik Harutyunyan’ı gözaltına aldı. Karabağ’daki ayrılıkçıların eski “cumhurbaşkanları” Arkady Gukasyan (1997-2007) ve “Taşnakasutyun” partisinin “Karabağ temsilcisi” Bako Saakyan (2007-2020) ile eski partinin “Karabağ temsilcisi” David Ishkhanyan’ı da belirtmek gerekir. Ayrılıkçı rejimin parlamento sözcüsü, işlediği suçlardan dolayı yargılanmakta olan Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Güvenlik Servisi tarafından Bakü’ye getirildi. Arayik Harutyunyan cezai sorumluluğa tabi tutuldu bunu sebebi ise 2020 yılında 2. Karabağ savaşı esnasında Berde ve Genceye Uluslararası Ceza mahkemesi tarafından yasaklanan misket bombaları ile saldırı emrini bizzat kendisinin vermesi olmuştur ve bunuda kendisi bizzat video çekimle 2020 senesinde emiri verdiğini itiraf eden paylaşımı yapmıştır.

Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcılığı ve DTX-Devlet Güvenlik Servisi’nin basın servisleri bu konuda ortaklaşa bilgi yayınladı.

Azerbaycan Başsavcılığı ve Devlet Güvenlik Servisi tarafından barışa ve insanlığa karşı suçlar, savaş, terörizm ve Karabağ topraklarında faaliyet gösteren yasa dışı Ermeni silahlı grupları tarafından işlenen diğer suçların soruşturulması için kapsamlı tedbirlerin alındığı ve bu şahıslarla ilgilide detaylı inceleme sürdüğü kaydedildi.

Soruşturmalarda, Azerbaycan’ın Hankendi şehrinde doğan ve 1973 doğumlu Harutyunyan Arayik Vladimiri’nin, sözde “Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı” adı altında Azerbaycan topraklarındaki saldırgan savaşa katıldığı belirtildi. ve diğer isimlerin yanı sıra paralı askerlerin işe alınması, eğitimi ve finansmanının yanı sıra askeri çatışmalara katılımları ve askeri operasyonlarda kullanımının organizasyonu, savaş sırasında uluslararası insani hukuk normlarının ihlali konusunda temel şüpheler tespit edilmiştir. silahlı çatışma ve silahlı çatışma sırasında cezai emirlerin verilmesi.

Arayik Harutyunyan’ın terör eylemleri gerçekleştirmek amacıyla Azerbaycan topraklarını sürekli kazması, soruşturma ve operasyonel tedbirleri sonucunda, yoğun nüfuslu Gence şehri ve Berde bölgesindeki yerleşim alanlarını ve sivil nesneleri hedef alan balistik ve diğer tür füzelerin ateşlenmesiyle çok sayıda sivil öldürüldü. Azerbaycan’ın cephe bölgesi dışında yer alması nedeniyle, kişilerin ölümüyle sonuçlanan ve çeşitli derecelerde fiziksel yaralanmalara yol açan, sivil ve askeri altyapıya ciddi zarar veren terör saldırılarının organize edildiği ve çok sayıda başka saldırıların yapıldığı yönünde makul şüpheler ortaya konmuştur.

Bu yıl 3 Ekim’de Arayik Harutyunyan, Hankendi şehrinde Devlet Güvenlik Servisi tarafından gözaltına alındı ve Azerbaycan Anayasasının Ceza Kanunu’nun 100, 116, 117, 120, 214, 214-1, 214-3, 218, 279 ve diğer maddeleri ile suçlu bulunmuştur.

Halen Başsavcılık ve Devlet Güvenlik Teşkilatı tarafından gerekli ve acil soruşturma ve operasyonel tedbirler sürdürülmektedir.

Unutmadan belirtmek gerekiyor ki, Arayik Harutyunyan’um bizzat emri ile 4-8-11-17 Gence şehri ve 27-28 Ekim Berde şehri uluslararası ceza mahkemesi tarafından yasaklanan Scud füzesi, OTR-21 Toçka, balistik füze ve misket bombaları ile sivillere yönelik katliam saldırıları düzenletmiştir. 

https://www.bursaarena.com.tr/m/ozel-haber/elvin-abdurahmanli-yazdi-daglik-karabagda-guncel-durum-h34833.html

https://academia.edu/resource/work/44921398

Yazar: Diplomasi ve İstihbarat Uzmanı Dr. Elvin ABDURAHMANLI

Karabağ Azerbaycandır Koordine Etme Derneği Başkanı Dr Elvin ABDURAHMANLI

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir