Genel

Karabağ şehitleri İstanbul ve Erzurum’da anıldı

KİAMP-Karabakh is Azerbaijan Milli Platformu Türkiye Genel koordinatörlüğü ve Karabağ Azerbaycandır Koordine Etme derneği tarafından İstanbulda ve Şuşa şehrine kardeş şehir olan Erzurum şehrinde 9 Ekim 13:00 da aynı tarihte ve aynı saatte İkinci Karabağ savaşında hayatını kaybeden Azerbaycan askerlerinin ve sivil vatandaşların hatırasına anım günü sessiz mitingi düzenlenmiştir.

Basın açıklaması veren KİAMP-Karabakh is Azerbaijan Milli Platformu Türkiye Genel koordinatörü Sn. Dr Elvin ABDURAHMANLI aşağıdaki kelimeleri ifade etmiştir:

Azerbaycan Diaspora Bakanlığının Karabakh is Azerbaijan Milli Platformu Türkiye Genel Koordinatörlüğü, Diaspora Gönülleri STK, Karabağ Azerbaycandır Koordine Etme Derneği olarak 2. Karabağ savaşında şehit olan ve ermeniler tarafından gaddarca öldürülen sivilleri anmak ve bu gerçekleri dünyaya anlatmak için bu sessiz mitingi düzenlemekteyiz.

Bildiğiniz üzere Ermenistan 30 yıldır gerek BM-in 30 nisan 1993 yılında kabul ettiği 822,853,874,884 kararnemeleri, gereksede AGİT minsk grubunun kararlarını uygulamamaktaydı. Halende arazilerimizde terör faaliyetler gerçekleştirmektedir.

Brüksel görüşünde dahi Ermeniler Karabağda savaştan önce sonra yerleştirdiği mayınların haritalarını Azerbaycan yetkililerine vermemektedir. İlavetende birinci Karabağ savaşı esnasında Karabağın Hocalı şehrinde ve diğer şehirlerinde esir alınmış şahıslar ile ilgili Ermenistan siyasi yetkililer tarafından 30 yıldır bir bilgi verilmemektedir. Nitekim Hocavend şehrinin Edilli köyünde toplu mezarlar bulunmuştur. Ermeniler 1990lı yıllarda esir aldıkları Azerbaycanlı esirleri öldürerek toplu şekilde gömmüş ve bir soykırım suçu açıkca yaptığı görülmektedir.

Geçtiğimiz haftalarda ve Günümüzdede gerek Ermenistan siyasilerinin gereksede ABD ve Avrupadaki Diasporasının baskısı ve isteği üzerine Dünyanın farklı farklı ülkelerinde Azerbaycanın Büyükelçiliklerine, Konsolosluklarına ve diplomatik diğer Temsilçiliklerine ırkçı ermeniler tarafından saldırı düzenlenmektedir. Bizlerde Azerbaycan Diaspora Bakanlığı tarafından kurulan Karabakh is Azerbaijan Milli Platformu Türkiye Koordinatörlüğü kurumu olarak bu gibi terörist ve ırkçı saldırı girişimlerini kınıyoruz.

Batı devletlerini ve Uluslararası hukuku temsil eden diğer kuruluşları barışı ve hukuksal düzeni koruması için Ermenistan lehine uyguladıkları çifte standarttan vazgeçmelerini ve Büyükelçiliklerimize yapılan saldırıları, kınıyoruz ve ilgili devletlerin Viyana konvansiyonuna uygun şekilde hareket etmelerini talep ediyoruz. Yurt dışında yaşayan Azerbaycan Türkleri olarak belirtmek isterizki bizler her birimiz yurt dışında yaşasak dahi bir diaspora üyesiyiz ve her zamanda Karabağ Azerbaycanındır diyeceğiz!

KİAMP-Türkiye Genel Koordinatörlüğü denetim kurulu başkanı Sn. Malahat MAMMADLİ yaptığı röportajda katılım, ilgi ve desteklerinden dolayı Türk ve Pakistanlı gençlere teşekkürlerini ifade etmiştir.

Azerbaycan Diaspora Bakanlığına bağlı KİAMP-Karabakh is Azerbaijan Milli Platformu Türkiye Genel koordinatörlüğü ve Karabağ Azerbaycandır Koordine Etme derneği tarafından İstanbulda ve Şuşa şehrine kardeş şehir olan Erzurum şehrinde 9 Ekim 13:00 da aynı tarihte ve aynı saatte İkinci Karabağ savaşında hayatını kaybeden Azerbaycan askerlerinin ve sivil vatandaşların hatırasına anım günü sessiz mitingi düzenlenmiştir.  Anım gününde KİAMP-Türkiye Genel Koordinatörü Dr Elvin ABDURAHMANLI basın açıklmasının ardından Koordinatörlük denetim kurulu başkanı Malahat MAMMADLI ulusal televizyonlara mitingin amacı ile ilgili röportaj vermiştir.

Karabağ Azerbaycandır Koordine Etme Derneği Başkanı Dr Elvin ABDURAHMANLI

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir