İstihdamda Tarım Stratejilerinde Kamu İşbirliği
Ekonomi

İstihdamda Tarım Stratejilerinde Kamu İşbirliği

Türkiye’miz de bu hedefler tutturulduğu anda Türki Cumhuriyetleri ile birliktelik adımlarına geçmek hiç de zor değil…

Tarım alanında kadınlarımızı sosyal güvenlik kapsamına almak için Sakarya ilinde köy ziyaretleri yaptım. Kadınları cami, okul, köy kahvelerinde toplamıştı. Elimde kayıt formu, önce eşlerimize soralım diyordu, kadınlarımız. O zaman muhtara, hadi kardeşim bu kadınların kocalarının kahvede topla, dedeler de gelsin. Gelin, kuz torunlarını tarım sigortalısı yaparlar. 12 bin kadını sigortalı yaptım. “eğer evlatlarınıza en büyük iyilik 18 yaşını dolduranlar başlatın, daha sonra evlendiklerinde çocukları olduğunda doğum borçlanması yaparlar, zaten çalışıyorlar, verimli araziler, ikinci, üçüncü ürün alabiliyorsunuz, prim yatırmada zorlanmazsınız.. Belediye köy ürünleri satış reonları var,.. Kooperatifleşme işinde onlara öncülük eden bir SGK hayal ediyorum, tarım İl müdürlüklerinin yüzü eskimiş, tarım danışmanları müdürlüklerde memur gibi çalışıyor, saha da bir tanesini bile görmedim. İcralık köylüler yeni bir hayırlı virüs sgk yı baştacı yapıyorlar. Biz sigortalı sayımızı arttırma hedefimizle birlikte topluma ayar çekebiliriz.

Doçent bir hocamız arge birimimizdeydi. İngiltere de de eğitim çalışmaları olmuş,.. Yüksek lisans öğrencilerini sgk daki arge dersliğinde dersine katılmıştım. Beni etkileyen en önemli sözü şu oldu: İngilizler güneş görmeyen bir ülke olarak tüm dünyayı kendi pazar alanları olarak görürler. Her tarafa adamlarını gönderirler ve şu an bilişimi de kullanarak hedef ülkelerinin mahallelerde ki evlerin kapı numaralarına kadar kayıt altına alırken, işlerine yarayacak kişilerin bilgilerini bilirler. Devasa bir sömürü bilişim altyapısı da zaten sosyal medya Facebook, intisgram, whatssap hesaplarıyla güncellemek adına bu şirketleri satın alıyorlar.
Demem o ki SGK da Türkiye’nin yüzde 99 kayıtlı bilişim alt yapısı ile dijital bakanlığın alt yapısı kurulur diyordum, Bilişim Bakanlığı kuruldu, bu çok sevindirici. Şimdi ikinci adım, SGK nın büyük ilçelerdeki merkez müdürlükleri arge, bilgileri birleştirme vb hareket noktaları haline gelerek mahalle, köy bazlı istihdam tarama merkezlerine dönüşebilir. Sgk müfettiş, denetmen gözetiminde kamu, üniversite, sivil toplum kaynaklarını biraraya getirme, hücresel demeyelim mikro çalışmalar yapılmalı.

Şimdi SGK müfettiş grubu bu fikirlerimi tasvip etmeyeceklerdir. Ama şu an ülkemizin yükseliş trendine iki yıl destek verseler, o manevi hazzı ölene dek yaşarlar. Çok çalışılacak, gece gündüz, ev, bark unutulacak.. Üç, altı aylık hedefler, ölesiye tartışmalar, ama vatandaş bu çırpınışlar şahit olacaklar, dertle dertlenecekler, sen tamamını vermedikçe başarı, bilim yarısını vermez.

Yazar: Nurten Canbasoğlu

turkbirligi.com.tr Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir