İşgal Edilmiş Ülke: Doğu Türkistan
Politika

İşgal Edilmiş Ülke: Doğu Türkistan

Uygur Akademisi ile Dünya Uygur Kurultayı işbirliğinde, Uygur akademisyen ve araştırmacılarımızdan Kazakistan Turan Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ablet KAMALOV, Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü öğretim üyesi ve Uygur Akademisi Başkanı Prof. Dr. Alimcan İNAYET, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr.Varis ÇAKAN ve Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü doktora öğrencisi Nurettin ÖĞDÜLMÜŞ beyefendilerin çabalarıyla ”İşgal Edilmiş Ülke: Doğu Türkistan” raporu hazırlanmıştır.

Hazırladığımız bu raporda günümüzde Çin siyasi otoritesi ve entelijansiyası tarafından benimsenerek her platformda savunulmakta olan sözde “Xinjiang / Şin Ciang Bölgesi ezelden beri Çin’in bölünmez bir parçasıdır” söyleminin tarihsel gerçekliğe aykırı, bilimsel temellerden yoksun, tamamen ideo-politik bir söylem olduğu, Doğu Türkistan’ın Çin tarafından işgal edilmiş bir yeni sömürge olduğu gerçeği ortaya konulmuştur.

Doğu Türkistan’daki Çin İşgalının bir an önce son bulması ve Doğu Türkistanlı Uygur, Kazak, Kırgız, Özbek, ve Tatar Türklerinin haklı bağımsızlık mücadelesinin başarıya ulaşması için Türk milleti olarak Doğu Türkistanlı kardeşlerinin haklı bağımsızlık mücadelesine destek versini istiyoruz.

Uygur Akademisi Yönetim Kurulu
10 Aralık 2020

turkbirligi.com.tr Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir