İki Suudi şirketi Türk Sihası Üretecek
Savunma Sanayi

İki Suudi şirketi Türk Sihası Üretecek

ANKARA, Türkiye – İki Suudi Arabistanlı üretici, Türk yapımı orta irtifa, uzun ömürlü bir drone üretmeye başladı.

Intra Savunma Teknolojileri ve İleri Elektronik Şirketi, Karayel-SU’yu Vestel Savunma lisansı altında üretecek .

Vestel Savunma, yorum talebine yanıt vermedi, ancak bir şirket yetkilisi, anonim olmak kaydıyla AEC’nin elektronik parçalar sağlayacağını ve Vestal’ın “uçağın temel, kritik bileşenlerini” tedarik edeceğini söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 16 Mart’ta “Türk silahlı insansız hava araçları için Suudi talebi olduğunu” açıklamadan doğruladı.

Vestel yetkilisi, ortak yapım anlaşmasına ek olarak, Suudi Arabistan’ın da bilinmeyen bir Karayel-SU uçağı partisinin raftan satın alınması için görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Türk savunma analisti Anil Şahin, anlaşmanın Suudi Arabistan’ın dronların hem doğrudan satın alınması hem de ortak üretimi için sözleşmelerle ilgilendiğini ifade ettiği 2017 Dubai Air Show’a dayanıyor.

Şahin, ortak yapım programının 2021 ile 2025 arasında 40 adet Karayel-SU uçağı inşa etmeyi içerdiğini söyledi. Türk insansız hava aracı Suudi Arabistan’da Haboob olarak yeniden parlatılacak.

Karayel-SU, boşaltıldığında 18.000 fit yükseklikte 20 saate kadar uçabilir; veya 120 kilogramlık bir yük ile sekiz saat boyunca. 150 kilometreye kadar bir korucuda 60-80 knot hızla uçabilir.

Drone, 97 beygir gücünde bir motora sahip. İki roket sistemi kullanır ve akıllı mikro mühimmat MAM-C ve MAM-L ile donatılmıştır. Bu silahların her ikisi de Türkiye’nin devlet kontrolündeki füze üreticisi Roketsan tarafından üretiliyor.

turkbirligi.com.tr Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir