HOCALI SOYKIRIMINI 29 YIL HOCALI KATLİAMI NASIL GERÇEKLEŞTİ?
Politika

HOCALI SOYKIRIMINI 29 YIL HOCALI KATLİAMI NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Kadın çocuk demeden katledilen yüzlerce insan… 29 yıl önce bugün 26 Şubat 1992 tarihinde Hocalı katliamı yaşandı. Hocalı katliamı için zehirli top mermisi Ermeni güçleri, birçok kişiye ağır işkencelerde bulundu. Çocuk, kadın fark etmeden gerçekleştirilen katliamda, 613 Azerbaycan vatandaşın vahşice katledilmesidir.

Hocalı Soykırımın 29. Yıl geçti üstünden ne kadar geçsede acısı dün gibi aklımızdadır tazedir . O gün tarihte Soykırım insanlık dramı olarak anılıyor. Hocalı Soykırımı, Karabağ Savaşı sırasında 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Azerbaycan halkına sivil vatandaşına Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürülmesidir… Günahsız körmelerin süngülere keçirilmesi, hamile kadınların karnının deşilmesi genç kızları zorlayarak üzerinde sigara söndürülmesi küçük çocuğun diri diri soyulmasıdır Hocalı Kan Yaddaşımızdır tüm Türklüğün acı tarihidir.

HOCALI KATLİAMI NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Ermeni güçlerinin 1991’in sonlarına doğru ablukaya aldığı Hocalı, 936 kilometrekarelik alana sahipti. 2 bin 605 ailenin, 11 bin 356 kişinin yaşadığı bir kasaba olan Hocalı’da Aralık 1991’de Karabağ’ın başkenti olarak kabul edilen Hankendi şehrini işgal eden Ermeniler daha sonra Hocalı’yı hedef aldı.

“Memorial” İnsan Hakları Savunma Merkezi, İnsan Hakları İzleme Örgütü, The New York Times gazetesi ve Time dergisine göre katliam, Ermenistan’ın ve 366. Motorize Piyade Alayı’nın desteğindeki Ermeni güçleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, Karabağ Savaşında Ermeni kuvvetlere komutanlık yapmış eski Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Markar Melkonyan’ın aktardığına göre kardeşi Monte Melkonyan, soykırımın Ermeni güçler tarafından yapılan bir intikam olduğunu açıklamıştır.

HOCALI SOYKIRIMI NASIL YAPILDI VE NE İÇİN YAPİLDİ ?

Ermeni güçleri 1992 yılının 25 Şubatı 26 Şubat’ta bağlayan gecede bölgedeki 366. Alayın da desteği ile önce giriş ve çıkışını kapadığı Hocalı kasabasında, baş veren soykırım sonucunda , Azerbaycan vatandaşlarının 83 çocuk, 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 sakin öldürülmüş, toplam 487 kişi ağır yaralanmıştır. 1275 kişi ise rehin alınmış ve 150 kişi ise kaybolmuş 1 milyondan çokta kaçkın ve mecburi göçgünler var . Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başları kesildiği görülmüştür. Hamile kadınlar ve çocukların da maruz kaldığı tespit edilmiştir.

Dağlık Karabağ bölgesinin en önemli tepelerinden birisinde olan Hocalı kasabası Ermeni güçleri için önemli bir askerî hedef niteliği taşımaktaydı. Kasaba Hankendi’yle Ağdam’ı bağlayan yolun üzerinde bulunup bölgenin tek havalimanı için üs konumundaydı. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporuna göre Hocalı kasabası Hankendi’yi top ateşine tutan Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından üs olarak kullanıldığı için Ermeni kuvvetler tarafından top ateşine tutulmaktaydı. Aralık 1991’de Hankendi çevresinde yerleşen ve Azerbaycanlıların yaşadığı Kerkicahan kasabasının alınmasından sonra, Hocalı kasabası tamamen Ermeni ablukasında kaldı. 30 Ekim’den itibaren karayoluyla ulaşım kapanmış ve tek ulaşım vasıtası olarak helikopter kalmıştı. 20 Kasım 1991’de Hocavend semalarında Mi-8 helikopterin Ermeni kuvvetler tarafından vurulması ve sonuçta birkaç Azerbaycan devlet resmileri, Rus ve Kazak gözlemciler dahil 20 kişinin ölümünden sonra, hava ulaşımı da kesilmişti. İşgalden önce 1991-1992 kış aylarında Hocalı sürekli olarak bombalanmıştır. Bu güne kadar İnsan hakları nede Avrupa birliyi dünyaya sesimizi duyursak bile sustu. Ama şimdi Karabağı işkalden azad etmişiz inşallah öğle bir acılarla bir daha karşılaşmayacayız ve Hocalı Soykırımında hayatını itirenlerin anısına Hocalıda bir müze ve bir heykel yapdırılacak bu acı asla yıllar geçse bile unutulmayacak Kan Yaddaşı hocalı soykırımı diye tarihte iz olarak anılacak.

Türklüye karşı bir Soykırımdır. Hocalı

HOCALI

Ana karnını deşip sabileri yüzerek
Emeline ulaştı başlarını ezerek
Öç almışlar soyumdan kanlarında yüzerek
Köşede siner köpek başı gelince dara
Ermeni’yiz diyenler ses vermiyor bu ara

Ortağıyız de hele Ermeni’yiz der iken
Taşarsa boğulursun içimizden biriken
Kendine gel destekçi daha fırsat var iken
Birleşmiş milletlerin dışı ak içi kara
Ermeni’yiz diyenler ses vermiyor bu ara

Ulu çınarın dalı sınırları yırtıyor
Katillerin katlini yandaşları örtüyor
Gönlümde Azerbaycan dünyaları tartıyor
Tek millet iki devlet Bakü ile Ankara
Ermeni’yiz diyenler ses vermiyor bu ara

Soykırımdan bahseder yaptığına bakmadan
Yıkılmayız bilir ki bu birliği yıkmadan
Uyuttular uyuduk milleti ayıkmadan
Nifak tohumu saçtı Türk’ün olduğu yere
Ermeni’yiz diyenler ses vermiyor bu ara

YAZAR : Sevcan Garayeva Uluslarasi Öğrenci Topluluk Başkanı

turkbirligi.com.tr Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir