Gelecekteki bir TF-X savaş uçağının Türkiye'ye maliyeti
Savunma Sanayi

Gelecekteki bir TF-X savaş uçağının Türkiye’ye maliyeti

ANKARA, Türkiye – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Başkanı Pazartesi günü yaptığı bir TV röportajında ​​Ukraynalı bir motorun Türkiye’nin yeni Atak II sınıfı T929 helikopterine güç vereceğini duyurdu.Gelecekteki TF-X savaş uçağının fiyatını 100 milyon dolar birim.

Temel Kotil 11 tonluk T929, bir ağır versiyonu söyledi T129 , Ukrayna’da yapılan bir ikiz turboşaft 2500 beygir gücünde motoru ile güçlendirilmiş olacak. Motor hakkında daha fazla bilgi vermedi, ancak T929’un ilk uçuşunu 2023’te yapacağını söyledi.

T929, TUSAŞ’ın İtalyan-İngiliz şirketi AgustaWestland’ın lisansı altında ürettiği T129’dan sonra Türkiye’nin ikinci ev yapımı helikopteri olma özelliği taşıyor. 1.500 kilogramlık bir yük taşıyabilmesi ve savaş, keşif, gözetleme, yakın hava desteği ve eskort görevlerini yerine getirmesi bekleniyor. TUSAŞ, onu hedef izleme ve görüntüleme sistemleri, elektronik harp teknolojisi, navigasyon sistemleri, iletişim sistemleri ve silahlarla donatmayı planlıyor.

CEO ayrıca, Türkiye’nin yapım aşamasındaki ilk yerli savaş uçağı olan TF-X’in ilk uçuşunu 2025’te yapacağını ve uçağın 2029’da Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmesini planladığını söyledi. TF-X’in geleceğini sözlerine ekledi. birim başına 100 milyon dolarlık bir maliyetle.

TUSAŞ, savaş uçağı programından yıllık 2,4 milyar dolar gelir elde etmeyi umarak ayda iki TF-X uçağı üretecek. Kotil, şu anda TUSAŞ’ın 4.000 mühendisinden 1.000’inin TF-X programı üzerinde çalıştığını söyledi.

turkbirligi.com.tr Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.