Geçmişten Günümüze Azerbaycan-Türkiye İlişkileri başlıklı web konferansı
Politika

Geçmişten Günümüze Azerbaycan-Türkiye İlişkileri başlıklı web konferansı

Yazar:
Azerbaycan Cumhuriyetinin Diaspora Bakanlığının KARABAKH İS AZERBAİJAN Milli Platformunun Türkiye Koordinatörü Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Dr Öğrencisi Elvin ABDURAHMANLI

Azerbaycan Cumhuriyeti Diaspora Bakanlığı Karabağ is Azerbaijan Milli Platformunun Türkiye Cumhuriyeti Koordinatörlüğü,  AGİH-Azerbaycan Gençlerinin İstanbul Hemreyliyi STK’sı ve İstanbul Aydın Üniversitesi katkılarıyla Geçmişten Günümüze Azerbaycan-Türkiye İlişkileri başlıklı web konferansı düzenlendi.

Konferans 2 saat sürdü. Konferansa Azerbaycan Cumhuriyeti Diaspora Bakanlığı Karabağ is Azerbaijan Milli Platformunun Türkiye Cumhuriyeti Koordinatörü Dr adayı Elvin ABDURAHMANLI, İstanbul Arel Üniversitesi Siyaset Bilimi Öğretim üyesi Safa TANKİŞİ, İstanbul Aydın Üniversitesi Orta Doğu ve Kafkasya Araştırmaları Merkezi müdürü Prof. Dr. Kamil Veli NERİMANOĞLU, Anadolu Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğretim üyesi Dr. Doç. Mustafa KARACA’nın ve diğer davetlilerin katılımıyla gerçekleşti. Azerbaycan Cumhuriyeti Diaspora Bakanlığı Karabağ is Azerbaijan Milli Platformunun Türkiye Cumhuriyeti Koordinatör Elvin ABDURAHMANLI: Azerbaycan ve Türkiye ile ilişkilerin tarihi bir geçmişi olduğunu ve Nuri Paşa ve ordusu, Bakü’nün 1918’deki Ermeni ve Bolşevik katliamlarından kurtarılmasında büyük hizmetlerde bulunduğunu belirtti. 1923 yılında Türkiye’nin Kurtuluş Mücadelesi sırasında Azerbaycan’dan Türkiye’ye maddi ve manevi destek verildiğini belirtti. Ayrıca 1992 yılında Haydar Aliyev, Nahcivan Yüksek Sovyet’i başkanlığında olduğu zaman Türkiye Cumhuriyetinin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Azerbaycan Türkiye arasındaki umut köprüsünün açılışını yaptı. Azerbaycan Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanlığı döneminde Bakü Tiflis Ceyhan, Bakü Tiflis Erzurum, Bakü Tiflis Kars gibi projelerin temellerinin atılmasında Haydar Aliyev’in rolü olduğunu ifade etti. Yeni dönemde iki ülke Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Recep Tayyip Erdoğan, TANAP gibi projelerle ve Askeri Stratejik Ortaklık alanlarında ilişkilerin güçlendiğini ifade etti. Siyasal bilimler öğretim üyesi Safa TANKİŞİ, Türkiye çerçevesinde Azerbaycan’daki Türkiye ilişkilerini dile getirerek, iki ülkenin diplomasi ilişkilerin ötesinde dünyaya kardeşlik örneği olduğunu söyledi.

Anadolu Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa KARACA, iki ülke arasındaki ilişkileri ve eğitim alanındaki rollerini anlattı. İstanbul Aydın Üniversitesi Orta Doğu ve Kafkasya Araştırmaları Merkezi müdürü Prof. Dr. Kamil Veli Nerimanoğlu konuşmasında Azerbaycan ve Türkiye’nin ekonomik alanda büyük birlikteliğinin geleceğe yön vereceğini ifade etti. Konferans katılımcıların soru ve değerlendirmesiyle tamamlandı.

Uluslararası ilişkiler ve İstihbarat Uzmanı Dr adayı Elvin ABDURAHMANLI Türkiye Cumhuriyeti genel koordinatörlüğünü yaptığı Azerbaycan Cumhuriyeti Diaspora Bakanlığı Karabağ is Azerbaijan Milli Platformu tarafından yapılan ‘‘Geçmişten Günümüze Azerbaycan-Türkiye İlişkileri’’ başlıklı web konferansı İki ülkenin gelecek nesillerine bir örnek teşkil ettiğini, iki kardeş ülkenin bu yolda her zaman bir birine destek çıkacağına bir örnektir diye biliriz.  Nitekim, yapılan konferans Azerbaycan ulusal basınında ve Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığına bağlı ulusal haber ajansı olan ‘‘Azer Tac’’ haber ajansında büyük yankı uyandırdı.  ‘‘Azer Tac’’ haber ajansında yapılan konferansın Azerbaycan ve Türkiye ilişkilerinin daha da pekiştireceğinden ve konferansın olumlu yönlerinden etkisinden bahsedilmiştir.

turkbirligi.com.tr Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir