Genel

Azerbaycan Halk Cumhuriyetinin Bağımsızlığının 104. Yılı Konferansı

Azerbaycan Cumhuriyetinin Bağımsızlığının 104. Yılı kutlama Konferansı Konferans Üsküdar Üniversitesinde Karabakh is Azerbaijan Milli Platformu Türkiye Genel Koordinatörlüğünün bünyesindeki Karabağ Azerbaycan’dır Koordine Etme derneği başkanlığı ve Türkiye Azerbaycan Dev Candaşlık Platformunun desteğiyle gerçekleştirilmiştir. 

“28 Mayıs Azerbaycan Cumhuriyet ve Bağımsızlık Günü” kapsamında gerçekleştirilen konferans, saygı duruşu ve iki ülkenin milli marşlarının söylenmesiyle başladı.

Açılışta konuşan Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Yönetim Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Azerbaycan ve Türkiye’nin ”iki devlet tek millet” sözüyle kadim birer kan kardeş ülke olduğunu, bu nedenle etkinliğe ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını söyledi. Azerbaycan Cumhuriyeti Diaspora Bakanlığı KİAMP Türkiye Genel Koordinatörü Dr Elvin Abdurahmanlı da Üsküdar Üniversitesine anlamlı ev sahipliğinden ötürü teşekkür ederek, “Bu vesileyle 28 Mayıs Azerbaycan Cumhuriyet ve Bağımsızlık Günü kapsamında Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 104. yıl dönümünü kutluyorum. İnşallah nice seneler bağımsızlık günlerini kutlamak nasip olur, ve bu gün bizim için ayrı bir özel gün çünkü Karabağ Azerbaycan’dır Koordine Etme Derneğinin birinci yıl dönümünü kutluyoruz” şeklinde konuştu.

Azerbaycan Cumhuriyeti Diaspora Bakanlığı İletişim Başkanı Vesile Zeynalova ise kardeş Türkiye’nin her zaman yanlarında olduğunu belirterek, “Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 104. yıl dönümü iki kardeş ülkeye de hayırlı olsun. Nice seneler Türkiye ile birlikte kardeşliğimizi sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı. İlaveten de  Azerbaycan Diaspora Bakanlığı  danışmanı Bahtiyar Rahimov ve KEİPA Genel Sekreteri Asaf Hacıyev konferansa protokol heyeti arasında katılım sağlamıştır. Konferans Üsküdar Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Öztek, Üsküdar Ünivrsitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Ebülfez Süleymanlı ve Araştırmacı yazar DR. Aygün Hasanoğlunun panel şeklinde konuşması ile devam etmiştir. Program sonunda Azerbaycan Cumhuriyeti Diaspora Bakanlığı KİAMP Türkiye Genel Koordinatörü Dr Elvin Abdurahmanlı tarafından konuşmacı öğretim üyelerine ve destekçi kurumlara plaket taktim etmiştir. 

Karabağ Azerbaycandır Koordine Etme Derneği Başkanı Dr Elvin ABDURAHMANLI

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir