Aselsan, zırhlı muharebe aracı için yeni silah ve kabiliyetleri görücüye çıkardı
Savunma Sanayi

Aselsan, zırhlı muharebe aracı için yeni silah ve kabiliyetleri görücüye çıkardı

ANKARA, Türkiye — Türkiye’nin devlet kontrolündeki askeri elektronik şirketi Aselsan , ordu tarafından kullanılan yükseltilmiş bir zırhlı savaş aracı haline gelecek olan ilk aracı tanıttı.

Yenilenen aracın lansmanı, 9-12 Haziran tarihleri ​​arasında düzenlenen Türkiye 3. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda gerçekleşti.

Bir şirket yetkilisi 18 Haziran’da gazetecilere verdiği demeçte, yükseltme programının ilk aşamasında Aselsan’ın 133 aracı modernize ederek ömrünü ve beka kabiliyetini uzatacağını söyledi. Yetkili, yükseltilmiş araçların 2021 ile 2023 yılları arasında teslim edileceğini söyledi. Yetki verilmedi. ilk partinin kaç tanesinin zaten teslim edildiğini söylemek için.

İlk araç grubu, 1989 ve 2003 yılları arasında FMC Nurol Savunma Sanayi tarafından ABD merkezli FMC Corporation’ın lisansı altında üretilen 2.000’den fazla kişiden oluşan bir konvoyun parçası. Araçlar dört farklı konfigürasyonda geldi.

Aralık 2019’da FNSS (eski adıyla FMC Nurol Savunma Sanayi), çoğu hala hizmette olan zırhlı araçların modernizasyonu için Türk savunma tedarik kurumu SSB – veya Savunma Sanayii Başkanlığı – ile bir sözleşme imzaladı. ZMA-15 olarak adlandırılan program kapsamında araçlara yüksek teknolojili donanımlar takılacak.

Yeni özelliklerden biri de bu ay fuarda zırhlı muharebe aracıyla birlikte görücüye çıkan insansız kule sistemi NEFER.

NEFER, hem NATO sınıfı hem de Rus silah sistemlerini kullanmak üzere tasarlanmıştır. Türkiye şu anda Rus yapımı S-400 hava savunma sistemini satın aldığı için ABD yaptırımlarıyla karşı karşıya. Yaptırımların bir parçası olarak Türkiye, beşinci nesil F-35 savaş uçağını inşa eden ABD liderliğindeki çok uluslu konsorsiyumdan atıldı.

ACV’deki diğer yükseltmeler arasında otomatik hedef takibi, lazer uyarı sistemi, yakın mesafe gözetleme sistemi, modern bir seyir sistemi, mayın korumalı koltuklar, artırılmış balistik koruma ve mayın karşıtı koruma yer alıyor.

turkbirligi.com.tr Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir