ABD, üniversitelerimizden elini çek ABD, BOĞAZİÇİ'nden ELİNİ ÇEK!
Politika

ABD, üniversitelerimizden elini çek ABD, BOĞAZİÇİ’nden ELİNİ ÇEK!

ABD, BOĞAZİÇİ’nden ELİNİ ÇEK!

Boğaziçi Üniversitesi, eski Amerikan Robert Kolej erkek kısmı ile Yüksek kısmının bulunduğu Rumelihisar’daki kampüs Türkiye’ye devredilerek kuruldu.

Erkek kısmı, Arnavutköy’deki kız okuluyla birleşti ve karma hâle geldi. Osmanlıdaki 500, Anadolu’daki 100 kadar MİSYONER okulundan “en seçkin” olanıydı. Kurucusu ve müdürü C. Hamlin, ABD ajanıdır. “İstanbul’u burdan (Rumelihisar) fethettiler, burdan yıkacağız!” denerek kuruldu.

isyancı ermenilerin kollejlerde devşirildiği iyi bilinirken,
Osmanlıya karşı Bulgar isyanının elebaşıları da bu okuldan yetişmedir. Ancak sömürge ülkelerde görülen bir anlayışla tamamen İngilizce eğitim-öğretim yapmaktadır. Amerikancı medya, bilim ve araştırma merkezi olması gereken üniversite kavramı yerine, iyi yabancı dil öğreten okula “seçkin üniversite” demektedir!

Bunun sonucunda, özellikle işletme alanında öne çıkan bu okul, en başarılı öğrencileri alarak üstelik “teknik üniversite” izlenimi bile yaratabilmiştir! Özellikle İstanbul Teknik Üniversitesinin içine kapanık hâli de bu eski misyoner okulunun sivrilmesi için uygun ortam yaratmıştır.

Bünyesine çok değerli akademisyenleri de alan bu misyoner okulu, eski işlevini yine sürdürmektedir. Hem beyin göçüne aracılik ediyor hem de en başarılı Türk çocuklarını devşirerek “yerli misyonerler” yetiştirmeye devam ediyor.

Boğaziçi’nin kadın rektörü, Bilgi Üniversitesinde Murat Belge’nin düzenlediği uyduruk ırkçı-Ermeni “soykırım” konferansında başrollerdeydi. Davutoğlu’nun döneminde terörist PKK bildirisini imzalayan akademisyenlerin çoğu bu okuldan çıkmıştı!*

Bazı gayrimillî apartman “üniversite”leri de yeni misyoner okulları gibidir. Gençlerimizin çalınmasına daha fazla izin vermeyelim.

Köklü bir reform yaparak Anayasaya da aykırı olan yabancı dilde öğretime son verelim. Rahmetli Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu Hocamızın öncülük ettiği bu dâvâya sahip çıkalım. Hazırlık sınıfı da kaldırılsın. Çok yoğun yaz kurslarıyla yabancı dil öğretelim. Fen ve mühendislik dersleri mutlaka Türkçe olsun. Bilime ve araştırmaya ağırlık verilsin. Ayrıca teknik İngilizce vb. derslere yer verilebilir. Fizik-kimya-matematik dersini İngilizce vererek iyi İngilizce öğretmek pek mümkün olmadığı gibi, bilim de verimli bir şekilde öğretilemez.

Başta soylediğimizi yeniden tekrar edelim.

ABD, üniversitelerimizden elini çek!

turkbirligi.com.tr Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir