Genel

Dr Elvin Abdurahmanlı Haber Global Tv-e Azerbaycanın Karabağ Zaferi ile ilgili Röportaj verdi

Dr Elvin Abdurahmanlı Haber Global Tv-e Azerbaycanın Karabağ Zaferi ile ilgili Röportaj verdi.KİAMP- Karabakh is Azerbaijan Milli Platformu Türkiye Cumhuriyeti Genel Koordinatörü ve Karabağ Azerbaycandır Koordine Etme Derneği başkanı Dr. Elvin Abdurahmanlı Türkiyenin Haber Global Televizyonuna İkinci Karabağ zaferine giden siyasi ve askeri stratejik yolu ve zafer sonrası Karabağdaki ekonomik ve şehirleşme alanındaki değişikliklerden bahsetti:

Dr. Elvin Abdurahmanlı röportajda aşağıdaki soruları yanıtlatı:

◾️30 yıllık işgal sürecinden Azerbaycan Karabağı işgalden kurtarmak için hangi hamleleri gerçekleştirdi?

◾️Karabağ Zaferi Süreci sonrasında bölge jeopolitiği nasıl şekillendi?

◾️Zengezur Koridoru Bölgenin refahı için önemli bir faktörmü?

◾️TDT-Türk Devletleri Teşkilatının günümüzdeki siyasi ve ekonomik fonksiyonlarını ve işlevini nasıl değerlendiriyorsunuz ve gelecekte neleri ön görüyorsunuz?

Dr. Elvin Abdurahmanlı’nın haber global televizyonuna sorulan sorula yanıtı:

Azerbaycan Arazileri Ermenistan ordusu tarafından 30 yıldan fazla bir süre işgal altında kaldı fakat Azerbaycan bu geçen 30 yıldan fazla sürede sessiz kalmayarak gerek siyasi diplomatik, gerek askeri lojistik, gereksede ekonomik alanda büyük projelere imza attı.1994 yılının 20 Eylül tarihinde Asrın Anlaşması ile Azeri-Çırak-Güneşli petrol yataklarının uluslararası alana açılışı diye biliriz. Savunma Sanayi alanında Azerbaycan Kendi silahını ve lojistik teçhizatımı üretmeye başladı. İstiklal, Mübariz isimli makineli tüfek ve uzun menzilli snayper üretimi gerçekleştirildi. Türkiye, İsrail, Pakistan ile ortak askieri ve lojistik teçhizat alımına ilişkin anlaşmalar yapıldı. Türkiye ve Pakistan ile ortak tatbikatlar gerçekleştirilmektedir. Diplomasi alanında ise komşularla sıfır sorun politikası kapsamında dostluk ve ekonomik ilişkiler ilerletildi.

Diplomasi ve İstihabarat Uzmanı Dr. Elvin Abdurahmanlı

BMGK-nun (Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu) 30 yıldır Karabağın Azerbaycan bölgesi olduğunu ve Ermenistan’ın bu bölgelerden çekilmesi ile ilgili kabul ettiği 4 karar olan 822, 853, 874, 884 sayılı kararlar gerek Batı devletlerinin, gereksede diğer devletlerin çifte standartlı politikaları sonucu Azerbaycan lehine geçekleştirilemedi ve 30 yıldır kararlar uygulanmadı. 202 yılında Azerbaycan44 günlük İkinci Karabağ Zaferi sonrası bölgede mayınların temizlenmesi, Ermeni teröristlerin bölgede etkisiz hale getirilmesi için anti terör operasyonları Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından gerçekleştirildi. Bölge nüfusunun güvenliği sağlandı. Karabağ bölgesi ekonomik bölge adını alarak yapılandırma kapsamında bölgeye hava limanları, akıllı şehirler, fabrikalar, oteller, okullar ve kültür merkezleri yapıldı ve halende bu bölgenin ekonomik kalkınma projeleri devam ettirilmektedir. Bölgede bir çok kültürel miraslar yeniden restore edilmiştir ve restoresi devam eden projelerde mevcuttur. Bölgede Üniversitelerin açılması planlanmaktadır.43 km-lik Zengezur koridorunun açılması sonrası bölgede ekonomik refahın yükselmesi ön görülmektedir. Nitekim ticaret ve ipek yolu olarak dünyaya açılan yol olucaktır diye biliriz. Nitekim Şangaydan Avrupa’ya giden en büyük ekonomik yol olacağı biri diğer taraftan Türk dünyasını birleştirecek bir yol olacağını ifa ede biliriz. 1912 de yapımı başlayan 1993’te tamamlanan Bakü- Zengilan şehri ( Mincivan kasabası)- Zengerzur üzerinden Nahçıvan (Culfa) ya giden tren ve kara yolu 1993 yılında Ermenistanın Zengilanı işgali sonucu yol kapatılmıştır. Bu yol Zengezur koridorunun temelidir diye biliriz. Bakü-Mincivan-Culfa tren yolu ve kara yolu nihayetinde Zengezur koridorunun temelini oluşturmaktadır diye biliriz.

Bakü-Mincivan-Culfa tren yolunun tekrardan açılması planlanmıştır. TDT- Türk Devletleri Teşkilatına bakarsak 2009 yılının 3 Ekim Nahçıvan sözleşmesi ile kabul edilen Türk Keneşi-Türk Devletleri Teşkilatının kurulması Türk dünyası için büyük bir adımı oluşturmuştur. Gerek Ekonomik, Gerek siyasi gerekse de Kültürel alanda TDT-nın faaliyetleri devam etmektedir fakat daha da bu alanlarda modernize edilmiş projelere yönelmesini isteriz. Sn Recep Tayyip Erdoğan tarafından ortaya atılan Türk dünyasının ortak alfebe kararının alınması Türk dünyası için önenli gelişmelerde biridir diye biliriz.

Karabağ Azerbaycandır Koordine Etme Derneği Başkanı Dr Elvin ABDURAHMANLI

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir