31 Aralık Dünya Azerbaycanlılarının Hemreylik Günü
Genel

31 Aralık Dünya Azerbaycanlılarının Hemreyliy Günü

31 Aralık Dünya Azerbaycanlılarının Hemreylik Günü, başarılı bir Web Konferansla kutlandı.

Konferans Azerbaycan Milletvekili Ekonomist Vügar Bayramov, Gaziantep Üniversitesi Tarih bölümü öğretim üyesi Doç. Dr Yunus Emre Tansü ve Karabakh is Azerbaijan Milli Platformu Türkiye Genel Koordinatörü Dr. Elvin Abdurahmanlı karşılıklı diyaloğuyla başladı. Proğrama, Türkiye, Azerbaycan ve Pakistanlı Türk dernek üyeleri dinleyici olarak katıldılar.

Konferans Azerbaycan Parlamento üyesi Milletvekili Ekonomist Vügar Bayramov, Gaziantep Üniversitesi Tarih bölümü öğretim üyesi Doç. Dr Yunus Emre Tansü ve Karabakh is Azerbaijan Milli Platformu Türkiye Genel Koordinatörü Elvin Abdurahmanlı karşılıklı etkileşimli konuşmasında başlamış ve değerli Türk, Azerbaycan ve Pakistanlı dernek üyeleri dinleyici olarak katılım sağlamıştır.

Web konferansta 31 Aralık (dekabr) Dünya Azerbaycanlılarının Hemreyliy gününün önemi vurgulanmış ve dönemin Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev tarafından 31 Aralık tarihi 1991 yılının 16 Aralık tarihinde Nahcivan Özerk bölgesinde kabul edildiği 25 Aralık tarihinde ise tüm ülkede kutlanması için resmi kanunla kabul edilmiştir. Konferansta Milletvekili Vügar Bayramov konuşmasında Zengezur koridorunun Kafkasya bölgesindeki önemine vurgu yapmıştır. Doç. Dr.Yunus Emre Tansu Azerbaycan ve Türkiye ilişkilerini değerlendirdi. Karabakh is Azerbaijan Milli Platformu Türkiye Genel Koordinatörü ve Karabağ Azerbaycan’dır Koordine Etme Derneği başkanı Dr Elvin Abdurahmanlı Azerbaycan Diasporasının dünü, bugünü ve yaptığı dünyada yaptığı diaspora faaliyetleri hakkında bahsederek Azerbaycan Diasporasının geleceği hakkında ön görüşler belirtilmiştir. Web konferansın sonunda konuşmacılar 31 Aralık Dünya Azerbaycanlılarının Hemreyliy gününü tebrik ederek, tüm dünyaya birlik ve beraberlik mesajı verdiler.

Karabağ Azerbaycandır Koordine Etme Derneği Başkanı Dr Elvin ABDURAHMANLI

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir