Genel

3 Ekim tarihi “Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği” Günü Kutlu Olsun!

3 Ekim tarihi “Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği” Günü 

Türk Devletleri Teşkilatı Azerbaycan, Türkiye, Kazakistan ve Kırgızistan arasında 2009 yılının 3 Ekim tarihinde Nahçıvanda imzalanan Nahçıvan Anlaşması neticesinde, anlaşmanın imza tarihi olarak bilinen 3 Ekim tarihi “Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği” Günü olarak ilan edilmiştir ve o günden itibaren kutlanmaktadır.

Nahçıvan Anlaşmasının detaylarından bahsedersek: 3 Ekim 2009 tarihinde 9. Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi esnasında katılımcı bu devletler: Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye arasında imzalanan ve Türk Keneşi’nin kurulmasına atılan ilk adımdır. Anlaşmanın temel amacı ve perspektiflerine esasen anlaşmaya taraf devletler arasındaki işbirliğinin resmileşerek kurumsallaştırılması ön görülmüştür. Bu anlaşma neticesinde “Türk Konseyi-Türk Keneşi” adı altında bir uluslararası örgütün temeli atılmıştır. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ev sahipliğinde yaptılan zirveye Dönemin Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev ve Türkmenistan Devlet Başkanının Yardımcısı Hıdır Saparliyev katılım sağlamıştır.

TDT-Türk Devletleri Teşkilatının günümüzde esas üyeleri: Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, gözlemci statüsünde üyeleri ise Macaristan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkmenistan’ın 

yer almaktadır. Türk Devletleri Teşkilatının uluslararası bir kuruluş olarak  esas hedefi, Türk dilleri konuşan devletler arasında kapsamlı iş birliğini teşvik etmek şeklindedir.

Bu vesile ile KİAMP-Karabakh is Azerbaijan Milli Platformu Türkiye Cumhuriyeti Genel Koordinatörlüğü olarak bizlerde 3 Ekim tarihi “Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği” Gününü kutlar, birliğimizin daim olmasını dileriz.

Saygılarımla:

KİAMP-Karabakh is Azerbaijan Milli Platformu Türkiye Cumhuriyeti Genel Koordinatörü Dr Elvin ABDURAHMANLI

Karabağ Azerbaycandır Koordine Etme Derneği Başkanı Dr Elvin ABDURAHMANLI

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir